تحول در نظام اداری کشور الزام انکار ناپذیر است

دکتر رئیسی در مراسم گرامیداشت هفته دولت:

تحول در نظام اداری کشور الزام انکار ناپذیر است

رئیس جمهور با تاکید بر الزام انکار ناپذیر تحول در نظام اداری کشور در گام دو م انقلاب اسلامی گفت‌: نظام اداری کارآمد، چابک و امیدآفرین برای تحقق اهداف انقلاب شکوهمند اسلامی و تداوم این نظام انقلابی بسیار نقش‌آفرین است.

دکتر سید ابراهیم رئیسی صبح امروز شنبه در مراسم گرامیداشت هفته دولت و هجدهمین جشنواره شهید رجایی ضمن تلاش مخلصانه تمامی دست‌اندرکاران دولت در وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های اداری در سراسر کشور برای ایجاد امید در جامعه را شایسته تقدیر دانست و با تاکید بر الزام انکارناپذیر تحول در نظام اداری کشور در گام دوم انقلاب اسلامی گفت‌: نظام اداری کارآمد، چابک و امیدآفرین برای تحقق اهداف انقلاب شکوهمند اسلامی و تداوم این نظام انقلابی بسیار نقش‌آفرین است.

رئیس جمهور در ادامه نظام اداری مردم پایه،‌عدالت محور، متکی بر ایمان و توام با بهره‌وری را از شاخصه‌های نظام اداری انقلابی برشمرد و افزود: امروز باید ضمن ارزیابی و مقایسه نظام اداری کشور با این شاخصه‌ها ببینیم نظام اداری ما با نظام اداری متناسب برای تحقق اهداف انقلاب چه میزان فاصله دارد.

دکتر رئیسی متناسب سازی نظام اداری کشور برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی را وظیفه همه مسئولان و مدیران و کارمندان دانست و تصریح کرد‌: چنین تحولی ممکن است در ابتدا با موانعی مواجه شود چرا که برخی تحول‌ناپذیرند و به وضع موجود اداره‌ها و سازمان‌ها اکتفا می‌کنند.

رئیس جمهور بروکراسی اداری را یکی از مشکلات نظام اداری کشور و موجب پیچیدگی، درهم‌تنیدگی و کندی کارها دانست و افزود: ما بر کار کارشناسی در نظم اداری کشور تاکید داریم اما باید مراقبت کنیم که هم کار کارشناسی و عالمانه و به دور از اعمال نظرات فردی و شخصی صورت گیرد و هم موجب کندی کار نشود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز در نظام مدیریت برای اینکه چه کنیم که هم از نظر کارشناسی استفاده کنیم و هم با موانع و کندی در نظام اداری مواجه نباشیم،‌ نظریات مختلفی را به وجود آورده است، ایجاد سازمان چابک توام با افزایش بهره وری را مقدمه تحقق این مهم دانست.

دکتر رئیسی رشد اقتصادی را در گرو افزایش سرمایه گذاری و افزایش بهره وری دانست و گفت‌: اگر این دو رکن در کنار هم نباشند هدفگذاری رشد اقتصادی 8 درصدی قابل تحقق نیست، لذا ضروریست همه دستگاهها در کنار سازمان بهره‌وری بدنبال افزایش این فرآیند مهم باشند تا هم رشد اقتصادی محقق شود،‌ هم اعتماد عمومی و رضایتنمدی مردم نسبت به سازمانهای اداری کشور افزایش یابد و هم به رشد سرمایه اجتماعی منجر شود.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره تشکیل کارگروهی در شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بررسی دلایل ایجاد نارضایتی مردم در سازمانها گفت‌: بررسی گزارش این کارگروه نشان می‌دهد که در بسیاری از ادارات امکان دستیابی به نتیجه و رفع موانعی که منجر به کندی کار‌ها می‌شود قابل انجام است،‌ لذا به همه مدیران در سراسر کشور بویژه در سازمان اداری و استخدامی و سازمان بهره‌وری توصیه کنم با بازنگری در فرآیندها تا حد امکان از گردش کارها در نظام اداری بکاهند و امورات را چابکتر، سریع‌تر و سهل‌تر به نتیجه برسانند.

دکتر رئیسی رفع موانع و چالش‌های پیش روی نظام اداری کشور را نیازمند کار جهادی با شاخصه‌های انگیزه، اندیشه و سرعت کار دانست و گفت‌: در شرایطی که خواسته دشمن، نظام اداری ناکارآمد با هدف ایجاد نارضایتی در مردم است مسئولان باید با روحیه مضاعف و کار جهادی و نه کار معمولی و عادی بدنبال افزایش امید در جامعه با کارآمد کردن نظام اداری کشور باشند.

رئیس جمهور با بیان اینکه صرف دستور دادن از سوی مدیران به منزله تحقق و اجرا کارها نیست تاکید کرد: همه مدیران و مسئولان دستگاههای اجرایی تا عدم تحقق عینی و عملی یک دستور، آن مسئله را انجام شده تلقی نکنند.