تشریح جزئیات رشد اقتصادی 6.2 درصدی سه ماهه اول سال جاری

در جلسه اقتصادی صبح امروز دولت مطرح شد؛

تشریح جزئیات رشد اقتصادی 6.2 درصدی سه ماهه اول سال جاری

جزئیات رشد اقتصادی 6.2 درصدی سه ماهه ابتدایی سال 1402 از سوی رئیس کل بانک مرکزی در جلسه رصد اقتصادی دولت تشریح شد.

در ادامه جلسات هفتگی صبحگاهی اقتصادی دولت، صبح امروز یکشنبه نیز جلسه رصد اقتصادی به ریاست دکتر سید ابراهیم رئیسی و با حضور اعضای تیم اقتصادی دولت برگزار شد.
تشریح جزئیات گزارش بانک مرکزی از رشد اقتصادی سه ماهه اول سال 1402 موضوع اصلی جلسه امروز بود. بر اساس این گزارش، در حالی که رشد اقتصادی کشور در سه ماهه اول سال گذشته به 1.9 درصد رسیده بود، اقتصاد ایران در سه ماهه اول سال جاری توانست در اثر بهبود قابل توجه تولید و رشد کم‌سابقه بخش خدمات، به رشد اقتصادی 6.2 درصدی دست یابد.
گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد نرخ رشد گروه خدمات در سه ماهه ابتدایی سال جاری 6.2 درصد، بخش نفت 16.5 درصد، گروه صنایع و معادن 3.7 و گروه کشاورزی 2.2 درصد بوده است.
در سمت تقاضا نیز رشد مخارج مصرفی بخش خصوصی از 6.4 به 8.2 درصد و افزایش تشکیل سرمایه ناخالص از منفی 1.4 به مثبت 2 درصد و همچنین افزایش صادرات از 7.2 به 9.4 و کاهش واردات از 14.6 به 5.5 درصد از عوامل رشد 6.2 درصدی رشد اقتصادی سه ماه اول امسال عنوان شده است.
در جلسه امروز گزارشی هم از بخش مسکن ارائه شد که طبق آن نرخ رشد تشکیل سرمایه در بخش ساختمان با بهبود قابل ملاحظه در سه ماهه ابتدایی سال نسبت به مدت مشابه سال قبل از منفی 9.4 درصد به مثبت 1.7 درصد رسیده است. بر اساس این گزارش قیمت مسکن هم در تهران در مرداد ماه امسال نسبت به ماه قبل از آن 1 درصد کاهش داشته است.
ارائه گزارش از وضعیت کالاهای اساسی در بازار هم بخش پایانی جلسه امروز بود که رئیس جمهور نکات و تذکرات لازم را درباره تامین و قیمت برخی از این کالاها بیان کرد.